Neuroscience Graduate Program Committees 2022-2023

Executive Committee

  • Daniel Tranel, Neurology/Psychology (Chair)
  • Michael Dailey, Biology (Associate Director)
  • Gordon Buchanan, Neurology
  • Calvin Carter, Pharmacology
  • Huxing Cui, Pharmacology
  • Natalie Denburg, Neurology
  • Lyndsay Harshman, Pediatrics
  • Krystal Parker, Psychiatry
  • Ellen van der Plas, Psychiatry
  • Emily Walsh, Student rep
  • Amanda Thein, Dean, Grad. College (ex officio)

Recruitment & Admissions Committee

  • Eliot Hazeltine, Psychology (2018) (Chair)
  • Calvin Carter, Pharmacology (2022; ad hoc)
  • Stephanie Gantz, Physiology (2021)
  • Jean Gordon, Speech/Hearing (2018)
  • Jiefeng Jiang, Psychology (2021)
  • Kirill Nourski, Neurosurgery (2022)
  • Veena Prahlad, Biology (2022)
  • Jon Resch, Pharmacology (2021)

Student representatives:

  • Jessica Purnell (2020)
  • Ben Kreitlow (2022)
  • Ashley Plumb (2022)

Graduate Student Senate

  • Full Senator: Brooke Yeager (2022)
  • Alternate Senator: Val Soto (2022)

Website and Social Media Committee

  • Parker Abbott, Website Officer (2018)
  • Annette Klomp (2018)
  • William Guiler (2022)

Student Advisory Committee

  • Natalie Denburg, Neurology (2013) (Chair)
  • Toshihiro Kitamoto, Anesthesia (2014)
  • David Moser, Psychiatry (2014)
  • Yuriy Usachev, Pharmacology (2018)

Seminar Committee

  • Gordon Buchanan, Neurology (2016) (Chair)
  • Marco Hefti, Pathology (2021) (Co-Chair)

Student representatives:

  • Ashley Plumb (2020)
  • Ben Rangel (2018)
  • Angela Richardson (2020)
  • Adriana Rivera-Dompenciel, (2018)
  • Saul Rodriguez (2021)
  • Tim Skog (2018)

Research Day Sub-Committee

  • Camille Hanes (2019)
  • Jessica Purnell (2019)
  • Ben Kreitlow (2020)
  • Emma Thornburg-Suresh (2020)
  • Mallory Shin (2022)

Diversity, Equity, and Inclusion Committee

  • Calvin Carter, Pharmacology, Faculty leader (2022)
  • Jan Wessel, Psychology, Faculty leader (2022)
  • Rainbo Hultman, Physiology (ex officio, liaison to INI) (2022)

Student representatives:

  • William Guiler (2021)
  • Keland Moore (2021)
  • Marco Pipoly (2021)
  • Emma Thornburg-Suresh (2021)
  • Brooke Yeager (2021)

Outreach Committee

  • Lyndsay Harshman, Pediatrics (2022) (Chair)
  • Emily Walsh (2018), (Student co-chair)

Student representatives:

  • Parker Abbott (2019)
  • Amy Barry (2019)
  • Emily Dappen (2022)
  • Maya Evans (2019)
  • Bess Glickman (2018)
  • Camille Hanes (2018)
  • Sydney Houlton (2019)
  • Matt McGregor (2019)
  • Bill Milanick (2019)
  • Utsav Mukherjee (2019)
  • Tim Skog (2018)
  • Hannah Stutt (2022)
  • Brooke Yeager (2020)
  • Trevor Butler (2022)

Comprehensive Exam Committee

  • Krystal Parker, Psychiatry (2019) (Chair)
  • Rodica Curtu, Mathematics (2021)
  • Jason Radley, Psychology (2015)
  • Yuriy Usachev, Pharmacology (2020)

Graduate Student Wellness Committee

  • Alex Alario (2020)
  • Amanda Bullert (2019)
  • Micah Johnson (2019)
  • Sara Mitchell (2020)
  • Kelle Nett (2019)
  • Adriana Rivera-Dompenciel (2019)
  • Jax Skye (2020)
  • Jeff Stolley (2020)

Committee for Camaraderie in Neuroscience

  • Bill Milanick, Chair (2019)
  • Parker Abbott (2019)
  • Katelyn Joyal (2018)
  • Ashby Martin (2021)
  • Val Soto (2021)
  • Maggie Tish (2018)

Evaluation and Tracking Committee

  • Michael Dailey, Biology (2015) (Chair)
  • Vince Magnotta, Radiology (2008)
  • John Manak, Biology (2016)

Student representatives:

  • Alex Petrucci (2017)
  • Marco Pipoly (2018)
  • Brooke Yeager (2020)

Awards Committee

  • Huxing Cui, Pharmacology (2019) (Chair)
  • Bengi Baran, Psychology (2021)
  • Dorit Kliemann, Psychology (2021)
  • Mark Niciu, Psychiatry (2021)
  • Thomas Nickl-Jockschat, Psychiatry (2021)
  • Lane Strathearn, Pediatrics (2020)